Mehmet Ethem SULAN :: Oracle Database ve Jdeveloper Ide :: Oracle Database XE(Oracle Database 10g Express Edition) Kurulumu

Oracle veritabanı çok güçlü bir databasedir. Bütün veritabanları sql kullanır. SQL standart bir dildir fakat sql standartları dışında her veritabanın kendine ait bazı özel eklentileri olabilir. Veritabanın ortaya çıkışı dosya depolama alanları isteklere cevap verememesidir. Ve verilerin üzerinde tam kontrol sağlamak için kısacası programcıya yardımcı olan ve bir çok işi kendiliğnden gerçekleştiren veritabanı dilleri ortaya çıktı. Bunların en büyüğü oracle şirketine ait oracle veritabanıdır.

Oracle xe yi ücretsiz olarak :http://www.oracle.com/technology/products/database/xe/index.html indirebilirsiniz.

linkresmi

se1

Genelde next(ileri) deyip geçiyoruz. Gerekli olan yerde ben açıklama yaparım.

se2

Kabul edip ileri tiklayın.

se3

Kutucuğun içi default olarak dolu gelir eğer gelmese tiklayın böylece seçmiş olursunuz. Kaldırırken de böyle bir onay kutucuğu olur.Browser yazılan yeri değiştirebilirsiniz nereyi isterseniz oracle yi oraya kurar. Ama default kalsa daha iyi olur.

se4

Erişim için zorunlu password istiyor. Bazı veritabanında zorunlu değil.

se5

Install tıklayarak yüklemeyi başlatın.

se6 se7

Giriş yapmak için username=sys ve kurulumunda verdiğini password u giriniz.

se8

Login deyip sisteme giriş yapınız.

se9

Şu an sisteme başarıyla giriş yaptık.

se10

Hr isminde bir kullanıcı var ve onun üzerinden çalışmak daha iyidir. Daha performanslı olur. Root temel kullanıcıdır. Görüldüğü gibi administration sağ tıklayıp manage users tıklayıyoruz. Hr ye burdan hak verilir.

se11

Aslında hr var ama aktif değil. Buradan hr tıklayıp create deyip bir sonraki adıma geçin.

se12

Hr kullanıcısına password verecez ve bir sonraki adımda dikakt edin Account Status burda locked yani kapalı şu an diğer adımda değiştirecez onu.se13

Burada ben passsword seçip ve Unlocked seçip yani artık bu kilitli değil kullanıma açıyorum bu hr yi. Burası önemli hem bir password seçip hem de Unlocked seçip sağ üste bulunan Alter User buttonunu tıklayıp kullanıcıyi aktifleştiriyorum.

se14

Hr kullanıcısını aktifleştirdik alter user i tıklayarak. Şimdi de bu Logout tıklayarak veritabanımızdan çıkacaz ki hr olarak giriş yapalım. Buraya dikkat hesabı aktifleştirdik şimdi de aktifleştirdiğimiz hesaptan giriş yapmak için veritabanımızdan çıkıyoruz.

se15

Sisteme giriş yapıyoruz hr üzerinden.

se16

hr ve password girip login tıklayın.

se17

Aslında root la aynı şeyler varmış gibi ama değil neyse onlardan sonra bahsederiz. Şimdi Object Browser tıklayıp Create tables seçin. Biz hr olarak giriş yaptık şim
di de tablo oluşturuyoruz.

se18

Object browser i direk tıklarsak içine gireriz. ıçinde de var olan hazir tablolar var yukarda görüldüğü gibi.

se19

Burda employees tıkladık ve tablonun sutunları hangi tip ve hangi isimde dir yani ayarlarını görüyoruz.

se20

Bunlardan hangisini kullanmak istesek onu seçip sağ üst köşede bulunan create yi tıklayıp oluşturmaya başlıyoruz. Yanlız şu an kurulumu ve bir tablo örnek olsun diye oluşturduğum için pek detaya girmiyorum. Siz kurcalarsınız artık.

se21

Tablo oluşturmaya başladık. Yukrda table name tablo ismi verelim.

se22

Column Name de genelde ilki id ve diğerleri de ben ad,soyad,yas diye 3 özellik girmişim. Sağda scale yazılan yer default olarak 400 geliyor. Ama 400 geniş bir alan olduğu için ben 40 yaptım.Onun yanında not null var zorunlu girilmesi gereken alanlarda seçersiniz.

sonra next ile bir sonraki adıma gideriz.Sağda görülen primary key adımına.

se23

Burda id yi tipini biz number seçmiştik ve primary key kişinin tc numarası gibidir. Sadece ona özeldir bu özellik ilerdekullanacaz ki gereksiz veri girişinde ve tablolar arasında ilşki kurmakta kullanılır.

Default no primary key gelir istemezsseniz seçmezssiniz ama bence seçin.

se24

Burda yabancil anahtar felan ekleyebilirsiniz. Yabancil anahtar genelde başka anahtarın birincil anahtarı olur. En altada Referances Table eğer veritabanınızda tabloları ilşkilendirmek istiyorsanız hangi tabloyla isterseniz onu seçersiniz. Ok işaretini tıklarsanız var olan tüm tablolarınız gelir.

se26

Finish deyip oluşturun tablonuzu.

se27

Create deidğiniz anda oluşturur.

se28

Bu tablonun genel ayar yerini gösteriri.

se29

Şimdi oluşturduğumuz tabloya veri girmek için Data kısmını tıklayıp onun altında insert row u tıklıyoruz.

se30

Burada işte ben bilgilerimi girdim ethem sulan 24 id ise 1 girdim. Başka kişinin bilgilerini de girmek için create and create another tıklarız. Ve başka veri gireriz. Veri girişi tamamlayınca create yi tıklarız. Ve tablomuz oluşturulur.

se31

Şu an biz oracle nin kurulumunu ve bir tablo oluşturmayı öğrendik. Jdeveloper da ise veritabanımıza bağlanmayı ve verileri çekmeyi öğrendik. Siz artık basit uygulama yapabiliyor olmanız lazim.

Comments

There are 3 comments for this post.

  1. Anonymous on Mayıs 23, 2010 10:10 pm

    Güzel Çalışma.

  2. Tayfur Yilmaz on Ağustos 18, 2010 4:33 pm

    hibernate,ejb,jpa konularında da makalaler yazarsan cok memnun olacağız ethem bey 🙂

  3. ethemsulan on Ağustos 18, 2010 8:41 pm

    Tayfur daha onlara zaman var.Özellikle frameworklere geçmeden önce bazı temel bilgileri hem öğrenmem lazım hem de paylaşmam gerekir.

Write a Comment

Let me know what you think?