Mehmet Ethem SULAN :: Java Programlama Dili :: Eclipseye jar dosyası import etmek(Import jar files to Eclipse)

Eclipse kurulu değilse siz de http://www.eclipse.org/downloads/download.php?file=/technology/epp/downloads/release/galileo/SR1/eclipse-jee-galileo-SR1-win32.zip şu adresten indirin ve zip li olan dosyayı çıkrtıp kalsörün içine girip dünya gibi yuvarlak olan cismi tıklamakla eclipse yi kurup çalıştırmış oluyorsunuz.Ben ilk öğrenirken çok garip gelmişti ama portable bir IDE dir.
http://dev.mysql.com/downloads/connector/j/5.1.html
kendinize uygun olan connectoru indirin.Ben 5.1 irin linkini verdim sayfanın alt tarafında zip ve tar şekilleri  var.Zip halini indirin.
Bilg herhangi bir yerde olabilir ama Eclipse nin olduğu dosya indirin orda kalsın.Zipten çıkarın.Çünkü eklerken dosyanın için dekini ekliyoruz.Resimli olarak anlatmaya çalışacam.
jdbc con_1
Verilen linki tıklanınca bu sayfaya gider.Sayafanın aşağısı bu.
eclipseJREGOST_2
Eğer eclipseye yeni başlayanlar için gösterdim.Bunlar sistem jar larıdır ve şu an jdbc connection yok bu jarların arasında.JDBC connection veritabanı ile java kodlarının arasındaki aracılığı gerçekleştirirler. Şöyle düşünebilirsiniz ben hem ingilizce hem de Türkçe biliyorum.Bir ingilizce bilmeyen bir kişile, türkçe bilmeyen bir kişinin arasındaki tercümanlığı gerçekleştirmeyi bilen benim.Yanı tercümanlık işte jdbc de tercümanlık(her şeyi gerçekleştirebilen tercüman) yapıyor.
projeOlust_3
Başka yoldan da yapılabilir ama ben bu yolu daha çok tercih ediyorum.Normal bir java projesini açıyoruz.Resimde görüldüğü gibi.
jar_4
Eclipse kullanıcıları bilirler ama gene de bilmeyen olur diye gösterdim. Configure JREs(yazılan resimde de gösterildiği gibi)i tıklayın .
jr5
Şu şekilde bir panel çıkar ekrana.Burası önemli sağ taraftaki Edit buttonu aktif olabilmesi için o satirin üstüne gidip tıklamanız lazım.Tıkladıktan sonra Edit(Düzenle) yi tıklayın
jr_6
Bak gene sistemde default olan jar lar var.Şimdi şekilde görüldüğü gibi Add External JARs tıklayıp sizin indirdiğiniz connectorun yerini belirtiyorsunz.Normal bir windows dosya yükleme işlemi.Dosya nerdeyse oraya gidip onu seçiyorsunuz.
jr_7
Çok önemli mysql connection dosyasının içine girip mysql-connector-java-5.1.10-bin(.jar) i seçmeniz lazım.Resimde görüldüğü gibi.eğer bu jar olanı değilde direk klasörü seçerseniz oluşturulmuş gibi görünür ama aslında oluşturulmuyor.Tıklayıp yükleyin .jar ı.
ur_8
Şimdi az önce bu mysql connection sistem jarlarında görülmüyordu bakın artık gözüküyor.Finish deyip bitiriyorsunuz.
jr_9
Burada da ok yi tıklıyorsunuz.
jr_10
Şimdi başladığımız yere geldik.Artık bundan sonra bütün projelerimizde jdbc connection otomatik yüklenir.Yani her sefer bu işlemi gerçekleştirmiyoruz.Sistem jarı gibi her uygulama da otomatik gelir.Fakat jdbc dosyasını nereye kayettiseniz onun yolunu değiştirmemk şartıyla.Bu yüzden eclipse nin sistem dosyalarının olduğu klasore yerleştirin.
jr_11
Yukarda direk Finish deyip uygulamayı oluşturabiliriz ama ben burada da göstermek için next dedim.
jr12
Eğer jar değilde bir seferlik kullanımlar için sağ da gösterilen Add External JARs ile ekleyip o dosyanızda kullanabilirsiniz.Ama biz eklediğimiz için bizimki görüldüğü gibi otomatik gelmiş.
jr_13
Finsh tıklanınca uyuglamdaki dosyanızın jar ları bunlar.Bu dosyalar daha önce de oluşan tüm projelere ekleniliyor eğer yoksa onlarda.Siz de isterseniz hibernate yi oluşturun.Yavaş yavaş veritabanına geçebiliriz.

Write a Comment

Let me know what you think?