Mehmet Ethem SULAN :: Genel Bilgiler :: Java da Visual Studio gibi Sürükle-Bırak Tekniği ile Görsel Arayüzde Uygulama Geliştirme(Drag and Drop in the Eclipse UI)

 

a1

Helpi tıklayarak new install software yi tıklayın

a2

Visual Swing:http://visualswing4eclipse.googlecode.com/svn/trunk/vs4e/ bu adresi work with yazin ve add tiklayın.

Dikkat “Group items by category” yazılan kutucuk seçili olarak geliyor.Siz onu tıklayın yani seçili olmasın eğer seçili olursa bulamaz visual swingi.Diğer iki kutucuk seçili kalsın ama onu mutlaka  Checkbox işaretini kaldırın.

a3

Bir isim verip ok tıklayın

a4

Visual Swing for eclipse yazılan kutucuğu seçin.Seçince next buttonu aktif olur tıklayın.

a5

next tıklayın

a6

Next tıklayın.

a7

Lisans sözleşmesini kabul edip finish tıklayın.

a8

Kurulum bitince ard arda çıkan iki uyarıya ok tıklayın.

a9

Filenin altındaki + işareti görünen yeri tıklayıp java dosyasının altındaki java projesi yazılan yeri seçin.

a10

Projeye bir isim verip finish tıklayın.

a11

src yazılan yeri sağ tıklayıp new den other yazılan yeri tıklayın.

a12

Visual Swing Class klasoru az önce yüklediğimiz kalasördür.Burada hangisini isterseniz onu seçip next i tıklayın.Ben frame yi seçtim.

a13

Pakete ismi istege bağlı ama name yazılan yerine bir isim yazıp finish tıklayın.

a14

Bu şekilde yarı kod yarı da form şeklinde bir ekran çıkar.Palette yazılan yerde bir çok bileşen var.Task list te gösterilen – işaretini tıklayıp onu küçültün ki uygulama biraz büyüsün.

a15

Burada forma eklemek istediğimiz bileşeni tıklayınca mouse yi formun üstüne taşıp formu tıklıyoruz.Dikkat mouseyi sürekli tıklanılmış halde tutumuyoruz.Sadece bir sefer tıklayıp bırakıyoruz ve mouse yi formun üstüne götürüp formu tıklayınca eklenililir.

Dikakt form ve kodun birleştiği yerde bir yukarı bir aşağı iki tane ok uçları ile tam ekran yapabilirsiniz.Yani formu ya da kodu gizleyebilirsiniz.

a16

Eklediğimiz bileşeni seçince(tıklayınca) sol alt köşede property yani bileşen özelliklerinde bir çok değiştirme yapabiliyoruz.Bileşene ait tüm özellikler gelir seçilince.

son

Dikkat buttonu sağ tıklayınca resimde görüldüğü gibi add/edit event ya da setlayout seçenekleri çıkar.Ben add/edit event—>action—>Jbutton0ActionPerformedi tıkladım.Yanı button tıklandığında hangi olay gerçekleşecekse bu metodun içine yazıyorum kodları.

a18

Görüldüğü gibi ide kendisi tamamladı içi boş şekilde metodu oluşturdu.

a19

Aynı şekilde bir label daha ekledim.Şimdi button tıklanınca labele merhaba button tıklandı yazısı yazılsın.

a20

Programı çalıştırıp buttonu tıklayınca yazı labele yazıldı.

Burada bir şeye dikkat edin bileşenleri sağdan tıklayıp gelip formu da tıklayınca üzerine ekliyor.Fakat bazen o eklenilen bileşene ait kodu tamamlamıyor.Siz eklediğinizde bileşen seçili iken ctrl+s tıklayınki hemen kaydetsin yani eklenilen bileşenin kodu oluştursun ide.

Genelde java dünyasında böyle sürükle bırak var olduğu bilinmiyor.Ama eclipse nin özellikle ücretli pluginleri o kadar gelişmiş olan varki.Istediğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz.Tabi bir çok plugin de ücretsizdir.Ben diğer bir iki tane plugini ve nasıl kullanıldığını ilerde anlatacam. JBoss jsp ve hibernate için http://download.jboss.org/jbosstools/updates/development/ .Veritabanı için http://ibatis.apache.org/tools/ibator/ ibatis kullanılır.JBoss taki hibernate kadar özellik sağlamıyor.Kurulumu aynı yukardaki gibidir.Eclipse pluginlerin kurulma yöntemlerinden biri yukarda anlatıldığı gibidir.

Write a Comment

Let me know what you think?